Ana Sayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle  |  İletişim 

       ANA SAYFA              HAKKIMIZDA              HİZMETLERİMİZ              HATAY SMMM ODASI               TÜRMOB                     İLETİŞİM

Vergi Takvimi               Pratik Bilgiler             Resmi Gazete                T.C. Kimlik No                İnternet Vergi Dairesi               Dilekçematik               E-Beyanname            E-Bildirge

 
 
MENÜ
  ANA SAYFA
  HAKKIMIZDA
  HİZMETLERİMİZ
  DUYURULAR / YAZILAR
  MÜKELLEF BİLGİ PANOSU
  GÜNCEL MEVZUAT
  BASINDAN YAZILAR
  MUHASEBE STANDARTLARI
  SMMM-YMM ODALARI
  TİCARET SİCİL GAZETESİ
  MORTGAGE
  KOSGEB MEVZUATI
  TEK DÜZEN HESAP PLANI
  BASEL II
  ÜCRETSİZ PROGRAMLAR
  İSKENDERUN REHBERİ
  EKONOMİ HABERLERİ
  DIŞ TİCARET MEVZUATI
  DANIŞTAY KARARLARI
  YARGITAY KARARLARI
  DİLEKÇEMATİK
  İLETİŞİM FORMU
 
 
 
PRATİK BİLGİLER
» Amortisman Sınırı
»
Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
»
Emlak Vergisi Oranları
»
Fatura Düzenleme Sınırı
»
Değer Artış Kazançları İstisna Tutarları
»
Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
»
Yıllık Ücretli İzinler


DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN
 
 
 
MUHASEBE STANDARTLARI
» Ülke içinde kullanılan muhasebe standartlarını uluslararası standartlarla bütünleştirebilmek için 1995 yılından bu yana 43 uluslararası muhasebe standardı Türkiye’ye ....

DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN
 
 
 
RESMİ GAZETE
 

 DUYURULAR

ALMANYADA İŞE GİRİŞ TARİHİ TÜRKİYE DE SİGORTA BAŞLANGIÇ TARİHİ SAYILIYOR....

YURTDIŞI İŞE BAŞLAMA TARİHİ TÜRKİYE DE SİGORTALI BAŞLANGIÇ TARİHİ OLARAK KABUL EDİLDİ....

Türkiye,  Bir çok ülke ile yapmış olduğumuz Sosyal Güvenlik Sözleşmelerine göre , "Türkiyede ki sigorta girişinden önce. bulunduğu ülkenin sigortasına giren vatandaşımızın  bulunduğu ülke sigortasına giriş tarihi Türkiyede sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilmiştir. Hatta Türkiye Cumhuriyeti bazı ülkelerle imzalamış olduğu sözleşmlerle, bırakın çalışmayı,  ikamet tarihini  dahi ilk sigorta giriş tarihi olarak kabul etmiştir.
 TBMM tarafından kabul onaylanmış olan bu Sözleşmeler iç hukukumuzun bir parçası hatta Anayasaya göre üsste yer alan bir parçası olarak kabul edilmiştir. Buna rağmen iktidarlar bu sözleşme hükümlerini uygulamamakta, uygulamayı, bunlar aykırı kanun, yönetmelik, genelgelerle engellemektedir. Hatta Yargı dahi "zorlayıcı" yorumlamalarla buna katılıyor. Dolayısı ile kamu görevlisi uygulamasını, Uluslararası Sözleşmeler göre değil önundeki genelgeye v.s. göre yapmaktadır.
  Burada Sorun, yönetimlerin üst yasa olarak kabul edilmiş Uluslararası Sözleşmelerdeki hükümleri (Vatandaşlarının lehine olmasına rağmen) hazmetmemiş olmalarıdır.  İmzalanmış Uluslararası sözleşmeler (Anayasa Mahkemesine İptali için dava da açılamıyor) öncelikle uyulması gerekli hukuki normlardır. Buna rağmen iktidarlar bunları gözardı emektedirler. kmu görevlilerinin arkasına sığınmaktadırlar. 
  Sosyal Güvenlik Kurumunda Meseleye Bakan, Başkan, Genel Müdür, müdür peenceresinden bakılmamalı, Hükümetin bu konudaki politikası olarak ele alınmalıdır.
  Madem Bu Sözleşmeler "öncelikle uyulması gerekli hukuki kurallardır" yönetimin  buna aykırı uygulamaları, yasanın uygulanmaması, hukuka aykırılık anlamına gelmiyormu? 
  Son günlerde Yüksek yargıdan çıkan kararlar bunu teyit ediyor.  Öncede vardı fakat şimdi daha yoğunluklu olarak ilgili Sözleşme hükümlerine vurgu yapan yargı kararları gelmeye başladı. Sözleşmeler gereği vatandaşlarımızın Yurtdışı işe giriş tarihi önce ise Türkiye de Sigortalı başlangıç tarihi olarak kabul edilmeye başlandı. Hatta bazı ülkelerle yapmış olduğumuz bu gibi sözleşmelerle Yurtdışıda ki ikamet tarihi başlangıcını Türkiyede sigortalı başlangıç tarihi olarak kabül etmiştir.Yurtdışı çalışma başlangıcı kabul edildi.  Sıra Yurtdışı ikamet başlangıcını  Türkiyed de sigortalı başlangıcı  kabul ettirme mücadelesine geldi.  Bundan önce hatta en öncelikli konu ise, Kadınlarımızın Sigortalı öncesi doğumlarını boçlanma hakkını arama olmalı bence.

Bahaittin ÇAĞDAŞ
SMMM
Sosyal Güvenlik Uzmanı

 

 

 

 

 

 

  Yargıtay 21. Hukuk Dairesinin 17.10.2011


                                       


BAHAİTTİN ÇAĞDAŞ - SMMM

Adres:
     Ulucami Cad. Kocaabaş İş Hanı No. 26 Kat 5 Daire 94 İskenderun
Tel:           0326 - 613 72 27      -      0312 434 00 25
Faks:
        0326 - 613 72 27     -       0312 434 00 25
GSM         0555 -  537 24 84     -       0506 936 04 14
                  0530 -  972 31 77

E-Posta:  info@bahaittincagdas.com

                 bahaittin_cagdas@hotmail.comHer hakkı saklıdır. 2011 www.bahaittincagdas.com

Web Tasarım: 
www.MuhasebeTR.com