Ana Sayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle  |  İletişim 

       ANA SAYFA              HAKKIMIZDA              HİZMETLERİMİZ              HATAY SMMM ODASI               TÜRMOB                     İLETİŞİM

Vergi Takvimi               Pratik Bilgiler             Resmi Gazete                T.C. Kimlik No                İnternet Vergi Dairesi               Dilekçematik               E-Beyanname            E-Bildirge

 
 
MENÜ
  ANA SAYFA
  HAKKIMIZDA
  HİZMETLERİMİZ
  DUYURULAR / YAZILAR
  MÜKELLEF BİLGİ PANOSU
  GÜNCEL MEVZUAT
  BASINDAN YAZILAR
  MUHASEBE STANDARTLARI
  SMMM-YMM ODALARI
  TİCARET SİCİL GAZETESİ
  MORTGAGE
  KOSGEB MEVZUATI
  TEK DÜZEN HESAP PLANI
  BASEL II
  ÜCRETSİZ PROGRAMLAR
  İSKENDERUN REHBERİ
  EKONOMİ HABERLERİ
  DIŞ TİCARET MEVZUATI
  DANIŞTAY KARARLARI
  YARGITAY KARARLARI
  DİLEKÇEMATİK
  İLETİŞİM FORMU
 
 
 
PRATİK BİLGİLER
» Amortisman Sınırı
»
Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
»
Emlak Vergisi Oranları
»
Fatura Düzenleme Sınırı
»
Değer Artış Kazançları İstisna Tutarları
»
Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
»
Yıllık Ücretli İzinler


DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN
 
 
 
MUHASEBE STANDARTLARI
» Ülke içinde kullanılan muhasebe standartlarını uluslararası standartlarla bütünleştirebilmek için 1995 yılından bu yana 43 uluslararası muhasebe standardı Türkiye’ye ....

DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN
 
 
 
RESMİ GAZETE
 

 DUYURULAR

5 Dakika içinde şirket kurulacak! Haber7 Hakan GÖKSEL'in haberi 17.12.2011

6 dakika içinde şirket kurulacak!
Haber7
Hakan GÖKSEL'in haberi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın demeci


Perakende zirvesinde soruları yanıtlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirket kurmanın 5-6 dakika süreceğini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Türkiye Perakendeciler Federasyonu'nun düzenlediği Kartepe Perakende Zirvesi'ndeki konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. 1 Ocak 2012'de yürürlüğe girecek yeni Türk Tİcaret Kanunu'ndaki yenilikleri anlatan Yazıcı KDV indirimi, hal kayıt sistemi, yeni pazarlar ve gümrüklerde bekleme süreleri ile ilgili de bilgi verdi.
 
Yazıcı '1 Ocak 2012 tarihinde 6102 sayılı yeni Ticaret Kanunu devreye girecek. Yeni Türk Ticaret Kanununun yürürlülüğü ile gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetlerinde anlamlı değişiklikler olacak.' dedi.
 
Kanunla, amaçlarının Türkiye'nin 'ticaretin en kolay yapıldığı ülke' haline getirilmesi olduğunu belirten Yazıcı yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirket yapıları,ortaklıklar, kayıt muhasebesi, denetim ve şirketlerin şeffaflaşması ile ilgili düzenlemeler içerdiğini anlattı.
 
Yazıcı "Yasayla getirilen en önemli yenilik şirket kurmak ile ilgili olacak. Şirket kurmak elektronik ortamda gerçekleşecek ve 5-6 dakika sürecek. Eski yasada anonim şirket kurmak için en az 5 kişi olması gerekiyordu. Şirket sahipleri yakınlarını şirketin yönetiminde göstererek kaçınılmaz sorunlara neden oluyordu. Yeni yasa ile tek kişi ister anonim isterse limited kurabilecek, en önemli yeniliklerden biri budur" dedi
 
Bütün şirketlerin işlemlerinin bağımsız denetim kurulları elemanları tarafından denetleneceğini aktaran Yazıcı, bu konuda Kamu Yönetimi Muhasebe Standartları Kurulu'nun kurulduğunu anlattı.
 
Holdinglerin mevzuatta düzenlenmiş bir alan olmadığını hatırlatan Yazıcı yeni TTK'da bu konuda da düzenleme getirildiğini 25 dolayında yasayla ilgili ikincil düzenleme yapıldığını belirtti ve yönetim kurulu toplantılarında elektronik ortamda da katılma imkanı sağlanacağını söyledi.Web siteleri ile ilgili düzenlemelerin de 2.cil düzenlemelerde yer aldığını ekledi.
 
Toptan fiyatlarda yüzde 1'e inen KDV'nin Maliye Bakanlığı tarafından alınan bir karar olduğunu anlatan Yazıcı perakende için henüz bir düzenleme olmadığını fakat neler yapılabileceği konusunda çalışmalar olabileceğini aktardı.
 
Haber 7'nin 2012'de yürürlüğe girecek Hal Kayıt Sistemi'nin tüketici fiyatlarına ne kadar yansıyacağı sorusunu cevaplayan Yazıcı "Hal kayıt sistemi ile sektördeki yüzde 25 kayıbın önüne geçilecektir ve ekonomiye kazandırılacaktır. Bunun da fiyatlara yansıması mutlaka olacaktır" dedi.
 
Yazıcı son olarak dünyanın yıllardır büyük bir hassasiyetle takip ettiği alanın enerji ve organik tarım olduğunu söyledi. Yazıcı bu alanı iyi kullanarak yeni pazarlar geliştirileceğini de ekledi. Yazıcı gümrüklerde bekleme süresinin de kısalması için çalıştıklarını anlattı. 


                                       


BAHAİTTİN ÇAĞDAŞ - SMMM

Adres:
     Ulucami Cad. Kocaabaş İş Hanı No. 26 Kat 5 Daire 94 İskenderun
Tel:           0326 - 613 72 27      -      0312 434 00 25
Faks:
        0326 - 613 72 27     -       0312 434 00 25
GSM         0555 -  537 24 84     -       0506 936 04 14
                  0530 -  972 31 77

E-Posta:  info@bahaittincagdas.com

                 bahaittin_cagdas@hotmail.comHer hakkı saklıdır. 2011 www.bahaittincagdas.com

Web Tasarım: 
www.MuhasebeTR.com