Ana Sayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle  |  İletişim 

       ANA SAYFA              HAKKIMIZDA              HİZMETLERİMİZ              HATAY SMMM ODASI               TÜRMOB                     İLETİŞİM

Vergi Takvimi               Pratik Bilgiler             Resmi Gazete                T.C. Kimlik No                İnternet Vergi Dairesi               Dilekçematik               E-Beyanname            E-Bildirge

 
 
MENÜ
  ANA SAYFA
  HAKKIMIZDA
  HİZMETLERİMİZ
  DUYURULAR / YAZILAR
  MÜKELLEF BİLGİ PANOSU
  GÜNCEL MEVZUAT
  BASINDAN YAZILAR
  MUHASEBE STANDARTLARI
  SMMM-YMM ODALARI
  TİCARET SİCİL GAZETESİ
  MORTGAGE
  KOSGEB MEVZUATI
  TEK DÜZEN HESAP PLANI
  BASEL II
  ÜCRETSİZ PROGRAMLAR
  İSKENDERUN REHBERİ
  EKONOMİ HABERLERİ
  DIŞ TİCARET MEVZUATI
  DANIŞTAY KARARLARI
  YARGITAY KARARLARI
  DİLEKÇEMATİK
  İLETİŞİM FORMU
 
 
 
PRATİK BİLGİLER
» Amortisman Sınırı
»
Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
»
Emlak Vergisi Oranları
»
Fatura Düzenleme Sınırı
»
Değer Artış Kazançları İstisna Tutarları
»
Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
»
Yıllık Ücretli İzinler


DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN
 
 
 
MUHASEBE STANDARTLARI
» Ülke içinde kullanılan muhasebe standartlarını uluslararası standartlarla bütünleştirebilmek için 1995 yılından bu yana 43 uluslararası muhasebe standardı Türkiye’ye ....

DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN
 
 
 
RESMİ GAZETE
 

 DUYURULAR

Temmuz öncesi emekli olanlar ikramiyesini alıyor! (Ali Tezel-20.10.2011)

Temmuz öncesi emekli olanlar ikramiyesini alıyor! (Ali Tezel-20.10.2011) Yazdır e-Posta
ImageAli Bey, bir dönem memur olarak çalışmıştım. Daha sonra SSK’ya bağlı bir kuruluşta çalışıp 2009 yılında emekli oldum. Sizin yönlendirmeleriniz sonucu geçen sene ikramiye alabilmek için dava açtım. Dava bir yılı aşkın sürdü ve bundan 1 hafta önce karar elime ulaştı. Karar lehime sonuçlanmış.

Şimdi sorum şu: Dava sonucuyla beraber SGK İl Müdürlüğü’ne gittim. Onlar, Ankara Emekli Sandığı Merkezi’ne dilekçe yazmamı söylediler ve ben de yazdım. Yalnız dilekçe yazarken ödeme tarihindeki rakamlardan ödensin diye belirtmedim. Fakat mahkemeye başvururken sizin dilekçenizdeki gibi ödeme tarihi kısmını belirtmiştim. Bu konuda herhangi bir sıkıntı olur mu ve bundan sonraki süreç hakkında bilgi alabilir miyim?
Selim YAVUZ

Sayın okurum, öncelikle hak mücadelesinde sessiz kalmayıp, devletten alamadığınız memuriyet süresinde geçen ikramiyenizi almak için harekete geçip, başarıya ulaştığınıza sevindim. Zira, SGK’dan ikramiye alacağı olan bir milyondan fazla kişi olduğu halde 490 bin kişi SGK’ya dilekçe gönderdi, dilekçelerin hepsi reddedildiği halde sadece 14 bin kişi dava açtı.

Siz de bu 14 bin kişiden birisiniz. Geçmiş yıllarda bir müddet memuriyet yapmış ve sonrasında SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş kişiler, 2009 yılında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla ikramiyelerini alabilme hakkına kavuştular ama hükümet engellemek için yeni bir yasa çıkarmıştı.

Çıkarılan bu yasa, hem CHP’nin girişimi hem de örneğini yayınladığımız dava dilekçesi sonrasında yeniden Anayasa Mahkemesi’ne gitmişti. 12 Mayıs 2011 günkü oturumda Anayasa Mahkemesi bir kez daha eski memurlara ikramiye ödenmeli kararını vermişti. Bu karar daha sonra 9 Temmuz 2011 günü Resmi Gazete’de yayınlandığından, 9 Temmuz 2011’den sonra ister SSK, ister Bağ-Kur, ister Emekli Sandığı isterse de özel banka/borsa sandıklarından emekli olsunlar, geçmiş memuriyet sürelerine ait ikramiyelerini güncel rakamlar üzerinden almaya başladılar.

EKSİK ÖDEME İKİNCİ DAVAYI GEREKTİRİR
Anayasa Mahkemesi’nin 9 Temmuz 2011 günü yayınlanan kararından sonra hükümetin geçmişte emekli olanlara davasız para ödenebilmesi için yasa çıkarması lazım, duyumlarıma göre bu tür bir çalışma var. İkramiye için dava açan 14 bin kişi davalarını kazanmaya başladılar. Selim Bey, siz ve sizin gibi davayı kazananlara sesleniyorum. Mahkeme kararını ekine ekleyip, SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Dairesi Başkanlığı’na aşağıdaki gibi bir dilekçeyi APS ile gönderin. Dilekçenize uygun olarak ödeme tarihindeki gösterge ve taban aylık göstergelerine göre ödeme yaparlarsa ne âlâ yapmazlar da 2009 rakamlarıyla yaparlarsa 60 gün içinde dilekçenize olumlu yanıt verilmediğinden bahisle ikinci bir dava açarak paranızı tam alabilirsiniz.

ALİ TEZEL / HABERTÜRK


                                       


BAHAİTTİN ÇAĞDAŞ - SMMM

Adres:
     Ulucami Cad. Kocaabaş İş Hanı No. 26 Kat 5 Daire 94 İskenderun
Tel:           0326 - 613 72 27      -      0312 434 00 25
Faks:
        0326 - 613 72 27     -       0312 434 00 25
GSM         0555 -  537 24 84     -       0506 936 04 14
                  0530 -  972 31 77

E-Posta:  info@bahaittincagdas.com

                 bahaittin_cagdas@hotmail.comHer hakkı saklıdır. 2011 www.bahaittincagdas.com

Web Tasarım: 
www.MuhasebeTR.com